Covid nás donutil překopat fungování kanceláře. Poslední dva roky razantně rosteme, říká Petr Michal

AKCCS

AKCCS

Advokátní kanceláři Císař, Češka, Smutný patří z hlediska tržeb sedmé místo na českém advokátním trhu. Pozici v první desítce za rok 2021 jí zajistil nárůst obratu téměř na 300 milionů korun. „Kancelář historicky rostla spíše evolučně než revolučně. Během covidu ta evoluce ale významně zrychlila a dostala takové turbo,“ říká Michal v dalším díle podcastové série Best Lawyers.

„Každý chce ve své činnosti uspět a vyniknout, nejinak je tomu u nás a jsme rádi, že je to vidět i na tvrdých datech,“ říká na úvod podcastu Michal. Ihned však dodává, že za růstem obratu byla i transformace, k níž společníky přiměly vnější okolnosti. „Covidová pandemie nás donutila sáhnout zásadním způsobem na procesy uvnitř kanceláře. Začali jsme kancelář lépe řídit, což přináší také lepší službu klientům, za kterou potom více, a doufám i rádi, platí,“ uvádí Michal.

Tato přenastavená kancelář je podle Michala přesněji řízená, zejména pokud jde o vztah mezi zadáním či potřebou klienta a tím, které kroky se činí, aby potřeba klienta byla co nejlépe naplněna. „Zatímco před covidem se dalo o určitých otázkách filozofovat, nebo nad nimi uvažovat v rámci příštích kvartálů, s covidem jsme zjistili, že je potřeba řídit práci v kanceláři nejpozději na týdenní bázi,“ říká Michal s tím, že toto nové nastavení často znamená i práci o víkendech.

„Kvalitativně to je úplně jiný systém než čekání, že nás určité procesy povedou vpřed samovolně. Myslím si, že to rozvinulo osobní potenciál každého v našem týmu,“ vysvětluje. Nové fungování kanceláře skutečně rozvinulo nejen osobní potenciál advokátů, ale především její byznys. Sám Michal uvádí, že v loňském roce právnická firma každý měsíc rostla meziročně v průměru o 20 až 25 procent. Letos již společníci evidují ještě razantnější meziroční růst v rozmezí 25 až 30 procent.

Tak jako celou dobu své existence, i při této transformaci si kancelář založená v roce 1993 šla vlastní cestou. „Nikdy jsme nepatřili do nějaké nadnárodní sítě kanceláří, takže celou metodiku jsme si museli vyzkoušet a otipovat. Byli jsme průkopníky v tom, že jsme nikdy nepostupovali oborově, ale byli jsme orientováni na klienty. Týmy v kanceláři jsme například nestavěli podle odvětví, ale podle lokality nebo specializace, ve kterých působí klienti. Na začátku nás to trochu brzdilo, ale byli jsme dobří v tom, že jsme se s klienty sžili a dokázali si je udržet. A teď s nimi rosteme,“ vysvětluje model fungování Císař, Češka, Smutný její společník Petr Michal.

Pokud jde o pracovní sílu a hledání nových kolegů, vyznává kancelář spíše politiku výchovy vlastních sil než přetahování se o kvalitní advokáty s konkurencí. „Personální zázemí v naší kanceláři je velmi stabilní a je to i můj případ, naši právníci procházejí od studentských let celou škálou pozic, které se v kanceláři nabízejí, třeba až po ty vrcholné pozice v řízení,“ přibližuje Michal s tím, že boj s konkurencí o nejkvalitnější lidi považuje za kontraproduktivní činnost, která samotné kanceláře omezuje, v horším případě poškozuje.

Z hlediska aktuálního dění a oblastí, které je třeba sledovat, Michal jako první uvádí snahu kvalitně monitorovat běžící legislativní procesy. Jako příklad uvádí debatu ohledně budoucí podoby Energetického regulačního úřadu. „Pětičlenná rada v nějakém složení nebo nově ustanovená tříčlenná rada s trošku jinými kompetencemi? To je typická věc, která dnes není a na podzim může být. A pokud bude, tak se energetický trh zásadně změní. To je příklad toho, kdy se vyplatí investovat úsilí do konkrétního načtení, jak problém vypadá a kam se může vyvíjet,“ říká Michal. Z dalších oblastí zmiňuje třeba ESG nebo svěřenské fondy. Tedy dvě oblasti, které jsou s kanceláří i mediálně výrazně spojeny.

Co je „guvernabilita práva“? Je kancelář spokojena s tím, že je pravidelně v rámci právnických žebříčků spojována zejména s oblastí pro bono? A proč je v advokacii problematická komunikace? I na to odpovídá Petr Michal z Císař, Češka, Smutný v podcastu Best Lawyers.

Text Jaroslav Kramer, Info.cz, 12. 6. 2023