Petr Michal: Město na dostupné byty nestačí, musí spolupracovat

Česká národní banka v polovině června zveřejnila, že ceny bytů už jsou nadhodnocené o zhruba 40 procent, než by odpovídalo úrovni příjmů mediánové domácnosti a požadovaným výnosům z pronájmu nemovitosti. V předchozí zprávě o finanční stabilitě před půl rokem ještě centrální banka uváděla nadhodnocení o 15 procentních bodů nižší. Takové nastavení cen bytů přitom souzní i s výsledky průzkumu agentury STEM pro Hospodářskou komoru hlavního města Prahy provedeného v květnu na vzorku 505 lidí.

Vyplynulo z něj, že pro téměř polovinu oslovených lidí je dosažitelná cena bytu s rozlohou v rozmezí 50 až 80 metrů čtverečních. Průměrná cena staršího bytu se přitom podle studie realitní skupiny European Housing Services (EHS), která využívá data svých zakládajících členů – realitních služeb Bezrealitky a Maxima Reality –, za první čtvrtletí dostala v Česku poprvé nad 90 tisíc korun za metr čtvereční. V Praze ale přijde starší byt už na více než 120 tisíc za metr čtvereční. Nový byt v Praze pak v prvním čtvrtletí letošního roku stál dle analýzy developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group zhruba 145 tisíc korun za metr čtvereční.

Jestliže se tak zásadně začínají rozcházet možnosti obyvatel Česka s cenami nového i staršího bydlení, je zřejmé, že se nacházíme v situaci, kdy nabývá na důležitosti nájemní bydlení. Ale toho také není dostatek. Zvlášť když se opět rozjíždí turistická sezona bez covidových omezení a ve velkých českých městech opět může být lukrativní pronajímat byt jen krátkodobě například pomocí služeb, jako je Airbnb.

Komentář vyšel 26. 7. 2022 na webu E15. Více zde.

This site is registered on wpml.org as a development site.