Petr Michal: Město na dostupné byty nestačí, musí spolupracovat

Česká národní banka v polovině června zveřejnila, že ceny bytů už jsou nadhodnocené o zhruba 40 procent, než by odpovídalo úrovni příjmů mediánové domácnosti a požadovaným výnosům z pronájmu nemovitosti. V předchozí zprávě o finanční stabilitě před půl rokem ještě centrální banka uváděla nadhodnocení o 15 procentních bodů nižší. Takové nastavení cen bytů přitom souzní i s výsledky průzkumu agentury STEM pro Hospodářskou komoru hlavního města Prahy provedeného v květnu na vzorku 505 lidí.

Vyplynulo z něj, že pro téměř polovinu oslovených lidí je dosažitelná cena bytu s rozlohou v rozmezí 50 až 80 metrů čtverečních. Průměrná cena staršího bytu se přitom podle studie realitní skupiny European Housing Services (EHS), která využívá data svých zakládajících členů – realitních služeb Bezrealitky a Maxima Reality –, za první čtvrtletí dostala v Česku poprvé nad 90 tisíc korun za metr čtvereční. V Praze ale přijde starší byt už na více než 120 tisíc za metr čtvereční. Nový byt v Praze pak v prvním čtvrtletí letošního roku stál dle analýzy developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group zhruba 145 tisíc korun za metr čtvereční.

Jestliže se tak zásadně začínají rozcházet možnosti obyvatel Česka s cenami nového i staršího bydlení, je zřejmé, že se nacházíme v situaci, kdy nabývá na důležitosti nájemní bydlení. Ale toho také není dostatek. Zvlášť když se opět rozjíždí turistická sezona bez covidových omezení a ve velkých českých městech opět může být lukrativní pronajímat byt jen krátkodobě například pomocí služeb, jako je Airbnb.

Komentář vyšel 26. 7. 2022 na webu E15. Více zde.