Potvrzeno: Společnost Grandi Stazioni požadovala po Českých drahách zaplacení 1,25 mld. Kč neoprávněně

Městský soud v Praze dnes potvrdil rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1, kterým byla zamítnuta žaloba společnosti Grandi Stazioni Česká republika proti Českým drahám o zaplacení částky přesahující 1,25 miliardy. Mělo jít o náhradu údajné škody vzniklé neprodloužením nájmu Hlavního nádraží v Praze.

Společnost Grandi Stazioni podala žalobu v srpnu 2017, a to vůči Českým drahám, Správě železnic a České republice. Škoda měla Grandi Stazioni vzniknout tím, že jí ČD odmítly poskytnout další dva roky na dokončení revitalizace Hlavního nádraží. Žalobu opírala o tvrzení, že prodloužení nájemní smlouvy důvodně očekávala a ČD jej odmítly, aniž by k tomu měly spravedlivý důvod. Největší část požadované částky představoval potenciální zisk, který mohla společnost údajně získat, pokud by k prodloužení nájemního vztahu o 30 let skutečně došlo.

„Celý ten složitý spor lze shrnout do jednoduché otázky – zda České dráhy jednaly s Grandi Stazioni poctivě či nikoliv. Dnešní pravomocné rozhodnutí jednoznačně potvrzuje, že České dráhy jednaly poctivě,“ uvádí Jiří Pour, advokát advokátní kanceláře CÍSAŘ, ČEŠKA, SMUTNÝ, který České dráhy před soudem zastupoval.

*„Již ve třetím ze čtyř sporů, vyvolaných společností Grandi Stazioni Česká republika, soudy pravomocně potvrdily, že právo stojí na straně Českých drah. Nešlo o jednoduché případy a jsme proto velmi rádi, že naše práce pomohla nejen chránit zájmy klienta, ale i dosáhnout obecné spravedlnosti,“ *dodává Jaromír Císař, společník advokátní kanceláře CÍSAŘ, ČEŠKA, SMUTNÝ.