Podnikatelé se konsolidaci majetku nevyhnou, říká Jakub Hollmann v rozhovoru pro týdeník TREND.

Svěřenské fondy jsou rok od roku populárnější. Přesto o nich mají někteří zakladatelé mylné představy. Po více než třiceti letech svobodného podnikání čelí čeští a slovenští podnikatelé výzvě ochrany a předávání majetku. Jakub Hollmann, předseda představenstva společnosti CCS Premium Trust, se domnívá, že ignorovat ji je chyba. Svěřenský fond zajistí nejen kontinuitu podniku, ale také rodinné vztahy, které jsou v rodinných podnicích nakonec nejdůležitější.

Pavel Smutný: Pozice Ukrajiny oslabuje. Putin vede Rusko někam, odkud není návratu. A není v tom sám

Z víkendového ostřelování jaderné elektrárny v Záporoží se obviňují válčící strany navzájem. Podle Kyjeva jde o součást ruského plánu nechat Ukrajince umrznout k smrti. Podle Moskvy jde o cílenou provokaci Ukrajiny. Jak moc je situace vážná? Hrozí jaderná havárie? A proč se ještě nepodařilo válku ukončit? Advokát Pavel Smutný v audiozáznamu ještě zhodnotí výsledky klimatické konference COP27 i pokusy Izraele sestavit novou vládu.

Petr Michal: Rychlotratě mohou zlepšit dostupnost bydlení v Praze

Jsou to dvě věci, které spolu zdánli vě nesouvisejí, ale přesto se vzájem ně dost ovlivňují: nízká dostupnost vlastnického bydlení v hlavním městě spolu s přetlakem na trhu nájemního bydlení a připravovaná výstavba vysokorychlostních tratí. Jedno ovlivňuje druhé. Pro současné Česko je oproti vyspělým západoevropským zemím typická poměrně nízká mobilita za prací.

Udržitelné podnikání zamíchá kartami na trhu a změní myšlení firem

Fenomén udržitelného podnikání čím dál více proniká do samotného způsobu řízení firem. Přijímat ho a uplatňovat je nutí nejen rostoucí počet nařízení, ale i samotní zákazníci. Podle Jana Sůry, partnera advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný, navíc ESG (z anglického Environmental, Social, Governance) významně zasáhne do interakce mezi firmami. „Myslím si, že dodržování principů ESG může být brzo samotnou podmínkou spolupráce mezi společnostmi,“ říká.

Jsme podeváté Právnickou firmou roku v oblasti CSR

Advokátní kancelář CÍSAŘ, ČEŠKA, SMUTNÝ potvrdila svou vedoucí pozici v oblasti Pro Bono a společenské odpovědnosti (CSR) a v soutěži Právnická firma roku vyhrála v této kategorii již podeváté. Vedle toho byla kancelář oceněna ve 13 kategoriích jako velmi doporučovaná nebo doporučovaná kancelář. Dosáhla tak na svůj historicky vůbec nejlepší výsledek a potvrdila svoje místo mezi předními advokátními kancelářemi na českém trhu.

Štědrovečerní večeře jako podmínka k předání rodinného byznysu

Jak zajistit předání byznysu a přitom nenarušit chod firmy ani vztahy v rodině? Založit svěřenský fond. Zájem o tohle řešení v česku roste. Dokáže totiž vyřešit různé představy potomků o budoucnosti rodinného podniku, zajistit kontinuitu a ochránit majetek před riziky. „stále častěji lidé fondům dávají i veřejně prospěšný úkol,“ říká Jakub Hollmann ze společnosti CCS Premium Trust.

Česká kultura dnes opět hraje první ligu, říká Pavel Smutný

Úroveň české kultury se v posledních letech významně zlepšuje, říká v rozhovoru pro INFO.CZ advokát a mecenáš Pavel Smutný, společník advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný a také prezident nadačního fondu Bohemian Heritage Fund (BHF). Své tvrzení dokládá výčtem mladých dirigentů a pěvců, kteří aktuálně dosahují významných úspěchů na mezinárodní scéně. Kultura světového významu však podle Smutného nesmí a nemůže být financována státem. Ruku k dílu musí přiložit soukromý sektor, úkolem státu pak je zavést mechanismy, které by sponzorské prostředí pomáhaly kultivovat. Za nejzásadnější projekt BHF Smutný označuje sbírku na Svatovítské varhany, která dokázala spojit tisíce dárců napříč celou zemí a nyní se blíží k úspěšnému završení.

Petr Michal: Cílem HKP je zlepšit úroveň rozhodovacích procesů magistrátu

Jakou mají Pražané důvěru v Magistrát a co od něj čekají v příštím volebním období. To bylo téma průzkumu, který zpracovala Hospodářská komora hl. m. Prahy. Z průzkumu vyplývá například to, že jedním z klíčových témat pro Pražany je téma dopravní obslužnosti. “Hospodářská komora už má v tuto dobu třetí průzkum v řadě, ten průzkum v zásadě navazuje na naší ideu, že bychom chtěli získat tvrdá data a fakta pro naše rozhodování. Nakonec my jsme volenými zástupci podnikatelů v Praze, takže bychom měli mít informační bázi, ze které vycházíme,” říká v rozhovoru pro Praha TV předseda Hospodářské komory hl. m. Prahy a společník AKCCS Petr Michal.

Negativní reklama je stále reklama. Platí to i pro svěřenské fondy

Když na veřejnosti zazní termín svěřenské fondy, většinou se lidem vybaví debata o střetu zájmů expremiéra Andreje Babiše (ANO). V debatě Hospodářských novin několik expertů diskutuje o tom, zda se svěřenské fondy pohybují v šedé zóně ekonomiky. Podle některých ale hlavně plní svůj skutečný smysl – poskytují dlouhodobou ochranu majetku anebo umožňují předání firem či majetku na budoucí generace. Markéta Flanderková (partner AKCCS a senior konzultant CCS Premium Trust), Ondřej Kopečný (Transparency International), Marek Miler (moderátor HN), Raddovan Blažek (Swiss Life) a Petr Kincl (PwC Legal) diskutují na téma sveřenských fondů ve studiu Hospodářských novin.