Vánoční festival online: od Bacha k novodobým koledám

Tradiční vánoční koncert, který každoročně pořádá advokátní kanceláří Císař, Češka, Smutný spolu Českým národním symfonickým orchestrem v pražském Rudolfinu, se letos kvůli pandemii konat nemůže. Diváci ale o zážitek nepřijdou – orchestr připravil speciální vánoční program Christmas Festival, který odvysílá Mall.tv v úterý 22. prosince od 18.00. Koncert tak bude jedinečným předvánočním kulturním zážitkem, na který se mohou lidé těšit.

Sváteční koncert bude přenášen z domovského studia Českého národního symfonického orchestru, kde nedávno nahráli například CD Believe Andrea Bocelliho nebo již dříve také oscarovou hudbu Ennia Morriconeho k filmu Osm hrozných režiséra Quentina Tarantina. Na programu budou tradiční české koledy, slavné melodie klasických autorů, jako byl W. A. Mozart nebo J. S. Bach, či třeba modernější americké vánoční skladby Leroye Andersona a Irvinga Berlina. Dirigovat bude Jan Chalupecký, jako sólistka se představí sopranistka Ester Pavlů, již doplní také komorní sbor stipendistů programu MenART, který probíhá na základních uměleckých školách.

*„V posledních pěti letech pro nás bylo setkávání v Rudolfinu při vánočním koncertu krásnou a milou tradicí. Letošní rok však tradicím, setkávání a hudbě příliš nepřeje. O to důležitější pro nás je, aby série vánočních koncertu nebyla násilně přetnuta, ale naopak zachována, byť v poněkud pozměněné podobě. Z tohoto důvodu jsme vánoční koncert přesunuli do virtuálního prostoru, kde může nadělit radost ještě většímu počtu diváků,“ *říká Petr Michal, předseda správní rady Českého národního symfonického orchestru a společník advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný, která je hrdým dlouhodobým partnerem ČNSO. Koncert se zařadí mezi dobročinné aktivity tuzemských umělců, které jsou v nepříznivé době pandemie koronaviru veřejnosti dostupné a aspoň částečně nahrazují absenci tradičních adventních koncertů.

„Díky tomu, že při nás kancelář stojí i v těchto dobách, můžeme částečně obnovit náš vánoční program v jiné podobě a představit tak schopnosti a žánrovou šíři, které náš orchestr dlouhodobě dokazuje. I proto uslyšíme vedle klasiků také moderní aranžmá a s nimi nevyhnutelně dorazí kromě Ježíška i Santa Claus,“ popisuje Jan Hasenöhrl, trumpetista a ředitel Českého národního symfonického orchestru.

Koncert můžete sledovat zdarma na internetové televizi Mall.tv. v rámci série #kulturažije v úterý 22. prosince od 18.00. Dostupný pak bude k přehrání i nadále. Více informací najdete také na www.vanoce.akccs.cz.